Rostoucí židle: bude ta Vaše bezpečná?
Rostoucí židle a rostoucí jídelní stoličky jsou určeny i pro nejmenší děti už od 9 měsíců (pokud samostatně sedí). Proto by každý očekával, že u těchto produkt budou všichni výrobci hledět primárně na bezpečnostní ohledy. Přesto není tomu tak. Na to upozornila i organizace pro ochranu spotřebitelů dTest: „Výsledky našich testů výrobků pro děti a databáze nebezpečných výrobků ukazují, že není dobré v této oblasti podceňovat bezpečnostní hlediska.“ Test vysokých dětských židliček dopadl dost neslavně, což zaznamenaly i Černé ovce v dílu na téma bezpečnosti dětských vysokých židliček. Proto se podíváme, co by žádné rostoucí židli nemělo chybět.
Označení rostoucí židle
Mnoho závadných a nebezpečných židlí můžete eliminovat jen pohledem na jejich označení. Vyhovující židle bude mít čitelně a trvale vyznačeno:
- splnění normy EN 14988 Dětské vysoké židle (normu v označení doprovází ještě rok splnění certifikace za dvojtečkou);
- výrobce či distributora/prodejce a bližší identifikaci výrobku a
- varování v českém jazyce Nikdy nenechávejte dítě bez dozoru.
Prostým ověřením označení vidíte, že výrobce zná a v rámci certifikace splňuje bezpečnostní normy.
Montáž a přenastavování rostoucích židliček
Montáž by měla být relativně jednoduchá a návodná - to se mimo jiné rovná i přítomnosti návodu v českém jazyce. Technický design židle musí pamatovat na vysokou stabilitu konstrukce, což zahrnuje:
- správně zvolený materiál konstrukce – kupř. některý typ tvrdého dřeva – který zajistí nejen stabilitu židle, ale také neporušenost konstrukce při nárazech, při rozličné zátěži a při pádech;
- účelně a bezpečně designované funkční prvky (předvrtané otvory, drážky pro posun sedátka a podnožek, zajištění celé konstrukce svorníky);
- bezpečný návrh pasivního zádržného systému. Pasivní zádržný systém je součástí rostoucích židliček pro nejmenší, samostatně sedící děti od 9 měsíců. Skládá se ze zádržného (jídelního) pultíku a jeho správné vzdálenosti od opěrky zad;
- opěrka zad musí převyšovat sedátko minimálně o 250 mm.
Popruhy aneb aktivní zádržný systém
Samostatnou kapitolou je aktivní zádržný systém, který tvoří mezinožní popruh pevně spojený s jistícím pásem. Mezinožní i jistící popruh musí být minimálně 20 mm široké. „Aby byly bezpečné a dítě se nedostalo ze židle, musejí být nastavitelné,“ upozorňuje dTest. Uzávěr těchto bezpečnostních pásů musí odolat pokusům o otevření dítětem, doplňuje norma. Pásy je třeba vždy používat, je-li jimi židlička vybavena.
Židličky bez bezpečnostních pásů a zádržného pultíku jsou vhodné pro děti až od 2 let.
Další prvky provedení rostoucích židlí
Bezpečnost neplyne jen ze zajištění pevného posedu dítek, ale ze správného vyřešení detailů. A mezi ty patří:
- stálost konstrukčního materiálu:
- dřevo nesmí být poškozeno, vykazovat známky napadení hmyzem či hnilobou;
- kov musí být korozivzdorný;
- použité barvy musí být odolné vůči poškrábání a splňovat ekologickou nezávadnost dle normy EN 71 Bezpečnost hraček;
- malé části – na židli nesmí být žádné malé části (krytky šroubů, nálepky), které by bylo dítě schopno prsty, nehty a zuby uvolnit a spolknout;
- škvíry a otvory – na židličce se nesmí vyskytovat žádné díry a mezery mezi 7 mm a 12 mm hlubší než 10 mm, do kterých by si dítě mohlo zarazit prsty a ublížit si;
- hrany, rohy, ostré části – veškeré rohy a hrany musí být zakulacené, kovové prvky nesmí být ostré, umístění a zapuštění spojovacího materiálu musí být vyřešeno tak, aby dítě zbytečně nevystavoval riziku poranění (v rámci evropského právního povědomí – na americké soudní excesy česká norma nemyslí);
- atestovaná nosnost – v rámci certifikace jsou rostoucí židličky vystaveny i zátěžovým testům na nosnost. Ta by měla ideálně mnohonásobně převyšovat hmotnost dítěte kvůli různým provozním zatížením v domácnosti.
Ani normy nepamatují na vše…
Rostoucí židle poroste s vaším dítětem celý život. Od 9 měsíců, kdy je dítě schopno samostatně sedět, až do dospělosti. Námi používané masivní bukové dřevo vám díky své tvrdosti zajistí větší životnost a přesto dostatečné pohodlí. Děti tak bezpečně a zdravě i po více generací. Židlička je testována na maximální nosnost 120 kg.
Hlavní přednosti:
- dítě sedí ve správné výšce ke stolu
- lokty má kolmo ke stolu a nezaklání hlavu
- nohy má díky podnožce v pravém úhlu
- solidní podpora a nepřepínání páteře, která je ve vývinu
- ergonomická opěrka zad
A nezapomeňte, stačí jeden kus rostoucího nábytku. S rostoucí židlí tak při nákupu stolu nebudete nijak limitováni. Správné sezení dítěte u stolu si zajistíte prostým nastavením rostoucí židle.
„Ani splnění norem nemusí zaručit dítěti stoprocentní bezpečí,“ upozorňuje nás Hana Hoffmannová, šéfredaktorka dTestu. „Norma nepamatuje například na situaci, kdy se dítě odrazí nohama od nábytku a převrátí se i se židličkou dozadu.“ Pamatovat i na tyto situace by ovšem měli designéři židliček – a opět hovoříme o technickém, nikoliv estetickém designu.
Stabilitu z tohoto hlediska ovlivňuje plánování těžiště židličky, rozložení váhy a stabilita x tendence k pohybu rozložených vah. V ten moment přichází ke slovu:
- správně zvolená rozteč nohou,
- správně zvolené umístění posedu (potažmo i dostatečná hloubka posedu) a
- další konstrukční prvky.
Spojovací příčky židlí Hajdalánek
U židliček Hajdalánek jsou nejen z důvodů pevnosti konstrukce zakomponovány příčky, které dole spojují nohy židle. A to sice masivní boční příčky, které mají za úlohu lépe rozložit a uchovat stabilitu rozložené váhy židle – a také zabránit zachycení židle nízko se pohybujícími objekty (nohy rodičů, domácí zvířectvo). Díky bočním příčkám mají židle Hajdalánek podobu uzavřeného trojúhelníku, který je v ohledu stability i z hledisek domácího provozu mnohem bezpečnější než trojúhelníky nožiček, jimž jedna strana chybí (ať už dolní nebo zadní).
Levou a pravou boční příčku navíc spojují přední a zadní příčka. Ty dále přispívají k celkové stabilitě konstrukce. A navíc jsou zasunuty pod tělo židle (nikoliv umístěny přímo na okraji), díky čemuž je zabráněno rizikům plynoucím z kopání do židle rodiči při obsluze dítěte.
Nakonec vždy rozhoduje rodič
Závěrečné posouzení bezpečnosti rostoucí židle je na Vás. Přesto se můžete opřít o pár vodítek:
- splnění norem;
- identifikace výrobce;
- robustnost konstrukce;
- absence malých spolknutelných částí, podivných mezer a otvorů;
- atestovaná nosnost uvedená v certifikátu normy;
- celkový dojem robustnosti a nepřekotitelnosti židličky.