Jak vybrat rostoucí židli

Jak se dítě naučí sedět, tak ho dospělého budou – či nebudou bolet záda. Většina z nás zná bohužel jen tu bolavou část. Naštěstí není pozdě pomoci dětem

Specifika rostoucí židle

Rostoucí židle je speciální židlička vyvinutá tak, aby provázela Vašeho broučka od prvních momentů, kdy může sedět, přes celý vývoj až do dospělosti. Díky přítomnosti podnožky, nastavitelnosti výšky a hloubky sezení a nastavitelnosti výšky podnožky umožňuje dítěti vždy zdravě sedět a pomáhá mu ve zdravém vývoji páteře a kosterního systému.

A samozřejmě: roste s dítkem. Pokaždé, když je dítě už natolik velké, že:

  • nesedí pohodlně opřené s lokty přibližně do pravého úhlu;
  • sedátko tlačí v podkolení či
  • sedátko tlačí zespodu na stehna…

...se prostě změní výška sedátka, hloubka sedu a umístění podnožky tak, aby opět odpovídala těmto vodítkům správného usazení.

rostouci_zidle

Využití rostoucích židlí

Rostoucí židličku v závislosti na jednotlivých prvcích a nastavení využijete:

  • coby židličku pro nejmenší děti – tj. pro samostatně sedící děti od 9 měsíců. Židle musí mít zadržovací pásy a pultík;
  • jako jídelní stoličku pro děti – optimálně s velkým pultíkem, na který se vejde miska, kelímek i kompletně rozdrobené jídlo;
  • coby židli pro samostatně sedící děti od 2 let už i bez zádržného pultíku a bezpečnostních pásů;
  • jako židli pro postupně dospívající dítě – díky množství poloh, zaměnitelnosti sedáku a podnožky a široké, tvarované opěrce zad rostoucí židli přizpůsobíme vyvíjejícímu se potomkovi a
  • coby stoličku pro dospělého. I když puberťáci rostoucí židli většinou odloží, mnoho z nich ji opět vytáhne později ke kreslícímu prknu, malířskému plátnu či k záplavě monitorů v pracovní sestavě. Sami rodiče odrostlé židle zužitkovávají coby barovou stoličku, židli na zahradu či všude tam, kde se hodí zvýšené posezení s podnožkou.

Aby tomu všemu židlička posloužila, musí být nejen stabilní, pevná a odolná, ale také...

Hlavní vlastnosti rostoucí židličky

Stabilita

Stabilitu židličky zajistí konstrukce z kvalitního materiálu. Materiál, všechny zářezy a díry na šrouby musí být natolik odolné, aby židle zcela bezproblémově sloužila i při každodenním používání a častém přenastavování prvků po desítky let. Takovým materiálem je dřevěný masiv optimálně z tvrdého dřeva typu buk.

Dále má na stabilitu vliv masivnost provedení konstrukčních prvků a pevnost sevření konstrukce, typicky zajištěná spojovacími svorníky. Optimálně je židle navržena tak, že ani při změně posedu a podnožky se nerozpojuje celá konstrukce, ale jen uvolňují a opět dotahují spojovací svorníky.

A v neposlední řadě určuje stabilitu design židle zahrnující:

  • dostatečnou rozteč nohou, správný poměr rozteči nohou k výšce židle a úhly nosných prvků;
  • dostatečně hluboký posed;
  • inteligentní provedení detailů, jako je kupříkladu spodní spojení nohou vyvedené tak, aby do něho rodiče nekopali při obsluze dítěte.

Bezpečnost

Bezpečnost rostoucích židlí se ověřuje atestacemi. Rostoucí židle pro děti do 3 let musí být certifikovány podle normy EN 14988 Dětské vysoké židle. V rámci této normy jsou prováděny i zátěžové zkoušky na nosnost židle, která se pak na certifikátu uvádí. Bezpečnost židlí ovlivňuje především začlenění bezpečnostních prvků, jako jsou zadržovací pásy a pultík.

Součástí bezpečnosti rostoucích židlí je i chování rodičů. Ti se proto musí řídit 2 pokyny:

  • nenechávat dítě bez dozoru a
  • dítě řádně připoutat bezpečnostními pásy, je-li židle jimi vybavena.

zidle_detaily_4

Ergonomie aneb design orientovaný na zdravé sezení

Nezbytnou podmínkou zdravého sezení dítěte je podnožka. Ta zajistí přibližně pravý úhel nohou při sezení a z toho plynoucí správnou polohu páteře. Dále k pohodlnosti sedu  napomáhá tvarovaná opěrka zad, která respektuje jejich přirozené zaoblení. Malým dětem sezení zpříjemní i mírné prohloubení na sedáku.

Další charakteristiky rostoucích židlí

Další vlastnosti přímo vycházejí z těch hlavních:

  • snadná přizpůsobitelnost v průběhu růstu dítěte;
  • ekologická nezávadnost materiálů, barev a mořidel podle normy EN 71 Bezpečnost hraček;
  • odolnost konstrukce a materiálů v čase;
  • dostatečná nosnost pro odrostlé děti a dospělé.

Žádnou z těchto vlastností není dobré při výběru opomenout. Často totiž zjistíte, že za stejné peníze pořídíte židli na celý život i židli, na které si dítko odsedí sotva rok.

Omrkněte židličky Hajdalánek